Sivil havacılık Günü Selçuk’ta kutlandı
THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü sebebiyle ortaklaşa bir etkinlik düzenledi. “Selçuk Uçuyor; Söz Geleceğin Havacılarında” sloganıyla düzenlenen etkinliğe Kaymakamımız Sayın Ekrem İnci, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Dokuz Eylül üniversitesi (DEÜ) Efes Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ahmet Hamdi Deliormanlı, THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Şafak Kurt, İlçe Emniyet Müdürü Muhiddin Murat Yener, daire amirleri ve meslek yüksekokullarının öğrencileri katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Doç. Dr. Ahmet Hamdi Deliormanlı yaptı. Sivil havacılığın gelişmesinde eğitimin önemine değinen Deliormanlı; “ Dünya genelinde havacılık sektörü her yıl %3- % 4 oranında büyüme gösterirken; ülkemizde havacılık sektörünün yıllık büyümesi %12- %14 civarındadır. Bu durum gelişmekte olan ülkemizde sürdürülebilir bir gelişim sağlamak adına belirli ihtiyaçları da beraberinde getirmektedir. Bunlardan en önemlisi nitelikli, eğitilmiş personel ihtiyacıdır. Gelişmekte olan ülkelerin yaptığı en büyük hata nitelikli eleman yetiştirmeden günü kurtaracak şekilde stratejiler üretmeleridir. Ülkemiz havacılık sektörünün tüm alanlarında yapılan yatırımlarla dünya havacılık sektörüyle rekabet edilebilir bir hale gelmektedir. Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın da faaliyete geçmesiyle ülkemizde havacılık üst seviyeye tırmanacaktır. Yükselen bu trendin kalıcı ve istikrarlı olabilmesi için eğitim almış personele ihtiyaç son derece fazladır” dedi. Havacılığı diğer sektörlerden ayıran en önemli ihtiyacın kalifiye eleman olduğunu belirten Deliormanlı; “ Analitik düşünmeyi bilen, hızlı ve doğru kararlar alabilen, vatanına, milletine saygılı nesillerin omuzlarında bayrağımız yükselecektir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi İstikbal göklerdedir” dedi
Selçuk İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli yaptığı konuşmada “Hava yolu ulaşımı ülkeler arasındaki mesafeleri kısaltarak; kültürel birliktelik, halklar arası diyalog ve insanlar arasında kurdukları dostluk köprüleriyle dünyada sosyal ve ekonomik refahının yükselmesinde büyük önem taşır”dedi.
7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü sebebiyle düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; “Ülkemiz son 10 yılda havacılık konusunda olağanüstü bir gelişme göstermiş ve Türkiye hava yolunun halkın yolu olduğu bir ülke olmuştur. 10 -15 yıl öncesinde hava yolundan istifade eden yolcu sayısı ile bugünü karşılaştırdığımızda büyük bir fark olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Böylesine çağdaş, modern ve nitelik olarak gelişen havacılık sektörü nicelik olarak da gelişmektedir. Tüm bu gelişmelerde emeği olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı döneminde büyük katkısı olan Sayın Binali Yıldırım’a teşekkür ederim” dedi. Ülkemiz sivil hava Ulaştırmacılığı bağlamında gelişmiş ülkelerle mücadele edecek konuma gelmiştir. İstanbul Havalimanı gibi dünyanın en büyük havalimanlarından birinin ülkemize kazandırılması çok önemli bir gelişmedir” dedi.
Kaymakamımız Sayın Ekrem İnci ise yaptığı konuşmada mesleki eğitimin önemine değinerek; “ Sivil havacılık sektöründe eğitim alan öğrencilerin Türkiye’nin ekonomisine büyük katkısı olduğunu ifade edebiliriz. Biz yetişen kalifiye elamanlarla birlikte teknoloji üreten bir ülke olacağız. Böylece kazanan her zaman ülkemiz olacak” dedi. Salonda bulunan meslek lisesi öğrencilerine seslenen Sayın Kaymakam; “Bu okulları tercih etmeniz hem ülkemiz, hem de kendiniz adına çok verimli bir yatırımdır. Sizlere çok ihtiyacımız var. Her zaman sizlerin yanındayız” dedi. 
Yapılan konuşmaların ardından THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu Öğrencileri sivil havacılığın gelişimi, uçaklar, uçak teknolojileri, hava yolu taşımacılığının süreçleri gibi konular hakkında sunum yaptılar.