Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi Açıldı
 
Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezinin  açılışına İzmir Vali Yardımcısı ve Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmen, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Cumhuriyet Savcısı Gökhan Emre Albay, Prof. Dr. İsmail Aka, Selçuk'ta bulunan üniversitelerin temsilcileri, resmi kurum çalışanları, siyasi partilerin başkan ve yönetimleri katıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Prof. Dr. İsmail Aka; Selçuk'un son yıllarda kültür ve sanat alanında önemli etkinliklere ev sahipliği yaptığını belirterek; “Bu merkezin açılması benim için bir vefa örneğidir” dedi. Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı yaptığı konuşmasında “ Bizim vizyonumuz bilim, eğitim ve kültür kenti olma yolunda ilerlemektir. Prof. Dr. İsmail Aka başta olmak üzere kitap bağışlama suretiyle bizlere destek olan Türk Tarih Kurumu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm Selçuk’a hayırlı uğurlu olsun” dedi. Son olarak Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmende yaptığı konuşmasında “ Değerli Selçuklular, değerli dostlar ben yaklaşık birbuçuk aydır Selçuk Kaymakamlığına vekalet ediyorum. Selçuk İlçesinde ki bu tür faaliyetleri gördükçe ülkemiz açısından çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Hocamızın doğup büyüdüğü bir yere kitaplarını bağışlaması ne büyük bir davranış. Bu kütüphanenin açılışında emeği geçen herkese çok çok teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.
Prof. Dr. İsmail Aka tarafından bağışlanan kitapların yanı sıra geçtiğimiz günlerde Türk Tarih Kurumu tarafından bağışlanan kitapların da eklenmesiyle zenginleşen kütüphanede var olan kitaplar elden geçirilip onarılarak raflarda yerini aldı. 285 metrekarelik alana sahip olan kütüphanenin raflarında 25- 30 bin kitap yer alabilecek. Selçuk Belediye Kütüphanesi kitaplarının yer alacağı kütüphaneye sahip olan merkez kitap okumanın yanı sıra öğrencilerin ders çalışabileceği, sosyal etkinliklere de yapılabileceği bir merkez olarak da hizmet verecek.
Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi’nin ilk etapta kütüphane kısmı aktif olacak. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanacak protokol sonrasında merkezin sosyal etkinlik kısmı da faaliyete geçecek.  Sabah 08.30 akşam 21.00 saatleri arası açık kalacak. Zemin katta bulunan kütüphane dışında merkezin birinci katında iki okuma salonunda öğrenciler kitap okuyup ders çalışabilecek.