Kanser Tarama Tır’ı Selçuk’ta
İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın Eşi Dr. Dilek Didem Ayyıldız’ın koordinesinde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan mobil kanserde erken teşhis/tarama eğitim merkezi(KETEM) projesi ile ilgili seminer ve tarama gerçekleştirildi. Selçuk Ahmet Taner Kışlalı toplantı solonunda gerçekleştirilen seminere İzmir Vali Yardımcısı ve Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmen,  Belediye Başkan Yardımcısı Tülay Ayarman, İl Sağlık Müdürlüğü Kanser birim sorumlusu Ümit Altıntığ, İl Sağlık Müdürlüğü Halk sağlığı hizmetleri başkanı Hakan Bayrakçı, Selçuk İlçe Sağlık Müdürü İsmail Yalçın, Devlet Hastanesi Başhekimi Murat Samsa, daire amirleri ve personel ile selçuk’lu vatandaşlar katıldı.
Seminerde İlçe Sağlık Müdürü İsmail Yalçın Kanserle elgili bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca İl Salık Müdürlüğü Kanser Birim Sorumlusu Ümit Altıntığ yaptığı konuşmasında; Ülkemizde kadınlarda ençok meme kanserine , erkeklerde  ise akciğer kanserine rastlandığına dikkat çekti. Kansere sebep olan kontrol dahili ve kontrol dışı  sebepler var. Kontrolümüz dahilinde olan sebepler arasında; çevresel şartlar, beslenme şekilleri, yaşam şartları ve alışkanlıklar var. Kontrolümüz dışında olan sebepler arasında ise; genetik sebepler, ırksal özellikler sayabiliriz, dedi.
İzmir Vali Yardımcısı ve Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmen Yaptığı Konuşmasında; Bilindiği üzere kanser çağımızın hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. KETEM Projesi çerçevesinde ilçemize gelen  mobil tarama merkezine gidip, ücretsiz bir şekilde ağrısız, sızısız şekilde sadece beş dakikanızı vererek tarama yaptırın, bu hizmetin ilçemize getirilmesinde katkısı bulunan başta Sayın Dilek Didem Ayyıldız Hanımefendi olmak üzere herkese teşekkürlerimi arz ediyorum, dedi.
Seminerden sonra Kaymakam Vekili Erol Türkmen ve protokol üyeleri, Selçuk İstasyon Meydanında ücretsiz meme ve rahim ağzı kanseri ile ilgili tarama testleri yapan Mobil KETEM aracını gezip çalışmalar hakkında bilgi aldılar.
Protok üyeleri daha sonra günün önemine binaen  Selçuk Zeynep Sağır Anaokulu bahçesinde Anasınıfı öğrencileri ile birlikte okulun bahçesine ağaç diktiler.