“Kadın Çiftçiler Elele, Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele” Paneli Düzenlendi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü'nün kadın üreticilere yönelik proje ve destek çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Selçuk ve Menderes İlçelerinde uygulanmaya başlanan "Kadın Çiftçiler Elele, Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele" Projesi ile hem çevre dostu uygulamaların artırılması hem de daha sağlıklı ürünlerin elde edilmesi amaçlanıyor.
Proje kapsamında Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonu'nda düzenlenen panele Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Musa Bakan, İlçe Müdürü Mustafa Acarğil, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli ile  sivil toplum kuruluş temsilcileri, ilçe idare amirleri, teknik elemanlar ve üreticiler katıldı.
Yoğunluğu kadın üreticilerin oluşturduğu panelin açılışında bir konuşma yapan Musa Bakan, "En büyük hedeflerimizden biri kalıntısız ürün yetiştirmek" dedi ve bu konuda başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Bakanlığın kadın üreticilerle ilgili çalışmalarından da bahseden Bakan, İzmir'de uygulamaya koyduğumuz pek çok proje ile kadın çitçilerimizi tarımsal yeniliklerle buluşturuyoruz. 2016 yılında Şifalı Bitkiler Yetiştiriciliği, 2017 yılında Kompost Üretimi konusunda projeler uyguladık. Bu projeler çok da başarılı oldu. Bu sene uygulayacağımız "Kadın Çiftçiler Elele, Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele" Projesi ile de hedeflerimize ulaşmayı planlıyoruz. Turunçgillerde özellikle bitki koruma alanında yapılan yanlış uygulamaların önüne geçilmesi ve doğru mücadele tekniklerinin kullanılması gerekiyor. Biyoteknik mücadelenin bu bölgede tanınması, görerek öğrenilmesi ve yaygınlaşmasıyla kimyasal mücadele yüzünden yaşanılan birçok olumsuzluğun da önüne geçilmiş olacaktır. Bu projelerin kadın eliyle gerçekleşmesi de ayrıca anlamlı" diye konuştu.
Musa Bakan, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Açılış konuşmasından sonra Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş moderatörlüğünde başlayan panelde,
- Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. M. Fatih Tolga, Proje Tanıtımı ve Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele,
- Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünden Prof. Dr. Pervin Kınay Teksür, Turunçgillerde Önemli Hastalıklar,
- Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünden Prof. Dr. Zeynep Yoldaş, Turunçgillerde Önemli Zararlılar,
- Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünden Prof. Dr. Ferit Turanlı, Bitki Korumada Yapılan Hatalar,
konularında sunumlar gerçekleştirdi.
Uzman Panelistler sunumlarından sonra üreticilerden gelen soruları da yanıtladı ve yapılan yaygın hatalı uygulamalar konusunda hatırlatmalarda bulundu.