Fethin 937. Yılı Selçuk’ta Kutlandı
İzmir’in Fethi’nin 937. Yıldönümü kutlamaları Selçuk’ta tüm coşkusuyla devam etti.  Kutlamaların ilk gününde gerçekleşen Çakabey Kitap Günleri’nin açılışı ve Çakabey’in İzmir’i Fethi Panelinden sonra Pazar günü Selçuk Çakabey Fetih Kupası Geleneksel Okçuluk Yarışması ve Selçuk Pazar Yeri’nde düzenlenen fetih kutlamaları ile etkinlikler devam etti. İzmir 937. Fetih kutlamaları MFÖ Konseri ile sona erdi.
 İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi,  İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İzmir İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün de aralarında bulunduğu birçok kurumun destekleriyle düzenlenen İzmir’in Fethi’nin 937. Kuruluş Yıldönümü  etkinlikleri Selçuk’ta coşkusuyla kutlandı.
İzmir’in fethinin 937. Yıldönümü kutlamaları Selçuk Pazar yerinde düzenlenen törene Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmen, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Kırpık, İzmir İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçağatay, Selçuk İlçe Milli Emniyet Müdürü Adem Köpük, İlçe Gençlik Spor Müdürü Hüseyin Kılınç, Ege Bölge Deniz Komutanı Kıdemli Deniz Albay Hasan Çankaya, Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal Selçuk İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli ve vatandaşlar katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenlerde Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan bir konuşma yaptı. Konuşmasında 11. Yüzyılın dünyanın büyük dönüşümüne sahne olan bir yüzyıl olduğunu belirterek sözlerine başladı. O yıllarda Selçuklu Devleti’nin önemli bir güç olduğunu, Selçuklu’nun gücünü aldığı komutanlardan birinin de Çakabey olduğunu belirten Turan; Çakabey öncü kahraman, bölgenin yiğit evladı, bir deniz fatihidir. Denizlerde hakim olan devletler her zaman güçlüdür. Çakabey bu açıdan önemli bir komutandır. İzmir’i bize hediye eden Çakabey’dir. Selçuk, İzmir bir vatan parçasıdır. Vatanın kalp atışlarının en güzel duyulduğu yerlerden bir tanesi İzmir’dir” dedi.
Başkan Bakıcı fetih kutlamalarında yaptığı konuşmada; “Çok seçkin topraklarda yaşıyoruz. Bunun hakkını vermek için yaptığımız kutlamaların ötesinde çocuklarımıza, gençlerimize tarihimizi öğretmeliyiz. Onun için bu etkinlikler içerisinde 24 Mart – 1 Nisan arasında Çakabey Kitap Günleri düzenledik. Türk Tarih Kurumu, Atatürk Dil, Kültür ve Tarih Yüksek Kurumu’nun yayınlarının da satıldığı birçok kitap orada bulunuyor. Bunu geçmişimize sahip çıkmak için yapıyoruz. Geçmişte bize, bu topraklara emek veren tüm komutanlarımızı çocuklarımıza gençlerimize anlatmak zorundayız” dedi.
Selçuk Kaymakam Vekili Sayın Erol Türkmen’de yaptığı konuşmasında; “İzmir’in fethi kutlamalarına öncelikle hoşgeldiniz. Türk Tarih Kurumumuzun değerli çalışmaları neticesinde güzel İzmir’imizin de fetih kutlamalarının kutlanması özellikle genç nesillere anlatılması açısından çok önemlidir. Eğer mesajlarımızı genç nesillere aktarabiliyorsak bunun önemi vardır. Eskiden okullarda yöresel tarihler anlatılırdı. Bulunduğumuz yörenin tarihi coğrafyası işlenirdi. Biryerin ne zaman fethedildiğinin bilinmesini önemsiyorum. Bu programın oluşmasında çalışması olan başta Türk Tarih Kurumu Başkan ve çalışanlarına ve katkılarından dolayı Belediye Başkanımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Yapılan protokol konuşmalarından sonra İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İzmir genelinde düzenlenen “Çakabey” Konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri ve akademisyenler tarafından verildi.
İzmir’in 937. Fetih Yıldönümü kutlamaları zengin folklor kutlamalarına da sahne oldu. Selçuk Belediyesi Zeybek Ekibi ve Ankaralı Seymenlerin gösterisi protokol üyeleri başta olmak üzere tüm izleyicilerden tam not aldı.
Folklor gösterilerinden sonra Selçuk Efes Çakabey Fetih Kupası Geleneksel Okçuluk Yarışması’nda ödül alan sporcular ödüllerini aldı. Selçuk Efes Çakabey Fetih Kutlamaları Geleneksel Okçuluk Yarışması’nda dereceye giren sporcuların isimleri şöyle:
Genç Erkekler dalında Yunus Emre Altay, Hasan Tahsin, Ömer Selçuk
Kılıç yetişkin erkekler dalında Halil İnce, Muarrem Sarıkır, İbrahim Canreis
Genç Bayanlar Ahsen Beyza, Hilal Uca, Özge Kayas
Yetişkin Bayanlarda Nurcan Özay, Esra Ilgın, Funda Bilgin
İzmir’in 937. Fetih Kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlikler akşam Selçuk Pazar Yeri’nde düzenlenen Mazhar Fuat Özkan Konseri ile sona erdi.