En Süslü Deve “KANKA” Seçildi

36. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali öncesinde yapılan en güzel deve  yarışmasına  İzmir Vali Yardımcısı ve Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmen, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı,  Selçuk İlçe Emniyet Müdürü Adem Köpük, Siyasi Partilerin başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz ve meclis üyeleri katıldı.

Deve güreşlerinin ünlü cazgırı Halil Coşkun’un sunuculuğunu yaptığı yarışma öncesinde keşkek duası yapıldı. Kaymakam Vekili Erol Türkmen ve  Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı beraber keşkek dövdüler.  Keşkek dövülmesinden sonra  protokol üyeleri ve yarışmaya katılacak develer önce Selçuk sokaklarında Kortej Yürüyüşü  yaptılar.

İstisyon meydanında gerçekleşen Altın Havan en süslü deve yarışmasında, develerin üzerlerinde bulunan zil, boyunluk, paçalık gibi aksesuarlara göre puan veren jüri üyeleri arasında akademisyenler ve deve sahiplerinin yanı sıra Kaymakam Vekili Türkmen ile Başkan Bakıcı da vardı. Jüri üyelerinin yaptığı oylama sonucu en süslü deve olarak Bodrum’dan Kaptan Mustafa’nın Kanka adlı devesi en süslü deve olarak seçildi. Altın Havanı almaya hak kazanan devenin sahibi ödülünü Selçuk Kaymakam Vekili Erol Türkmen ve Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’nın elinden aldı.

7. Geleneksel Altın Havan Yarışmasında  konuşan Kaymakam Vekili Erol Türkmen  “deve güzeli yarışmasında birinci olan deve sahiplerini tebrik ediyorum. 36. Selçuk Deve güreşleri hayırlı, uğurlu olsun” dedi. Başkan Bakıcı da yaptığı konuşmada  “ 36. sını düzenleyeceğimiz Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali öncesinde bu güzel heyecan için buradayız. Tüm güreş severler hayırlı, güzel bir güreş diliyorum. Herkesi  Pamucak Güreş Alanı’nda düzenlenecek 36. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’ne davet ediyorum” dedi.