EFES’TE KÜLTÜR TARİHLE BULUŞTU
Efes Opera ve Bale Günleri düzenlenen gala konseri ile başladı. Açılış konserinde Şefi Tulio Varas yönetimindeki, Soprano Danilea Cappeillo ve Tenor Gianluca Terronova'nın solist olarak sahne aldığı İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası katılımcılara müzik ziyafeti yaşattı.
Efes Antik Kenti'nde bir sanat geleneği olarak ilerleyecek olan Efes Opera ve Bale Günleri Gala Konseri'ni Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman, Selçuk Kaymakam Vekili Dr. Hasan Tanrıseven, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı İzmir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Haldun Özörten ve çok sayıda sanatsever izledi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Efes Antik Tiyatro’da yapılan Opera ve Bala Festivalinin önümüzdeki yıldan itibaren Uluslararası olarak düzenleneceğini belirti.
Bu yıl ilk kez düzenlenen Efes Opera ve Bale Günleri açılış konseri öncesinde bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Devlet Opera ve Balesi İzmir İl Müdürlüğümüze, Selçuk Belediyesi'ne ve destek olan sponsor firmalara çok teşekkür ediyoruz. Selçuk Belediyemiz, Selçuk Kaymakamlığımız ve İzmir Valiliğimiz öncülük etmeseydi bu iş olmazdı. Biz Efes'i çok önemsiyoruz. Efes dünyanın görülmeye değer önemli turizm destinasyonlarından biridir. UNESCO Dünya Kültür Mirası olan bir yerden bahsediyoruz. Efes'e her şey çok yakışır. En çok sanat yakışır, opera, bale, müzik ve türküler yakışır" dedi.
"TURİZM HEDEFLERİ EFES'LE GERÇEKLEŞECEK"

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konulan '50 milyon turist, 50 milyar gelir' hedefinde Selçuk'un önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Yayman, "Bu hedefin gerçekleşmesinde kültür turizmi, inanç turizmi, tarih turizmi de önemlidir. Bu açıdan Efes Antik Kenti çok önemli bir yerdedir" dedi.
“TARİH, KÜLTÜR VE TURİM İLE BULUŞUYOR”
Gala öncesi açıklama yapan Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven de “Bu etkinlik ile Efes’te tarih, kültür ve turizm ile buluşuyor. İlçe olarak Festivale ev sahipliği yapmanın mutluluğu içindeyiz” dedi. 
Gala konseri müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı. Efes Opera ve Bale Günleri 19 Eylül Salı günü Mozart’ın ünlü operası “Saraydan Kız Kaçırma”; 22 Eylül Cuma günü sahnelenecek “Romeo ile Jülyet” balesi ile devam edecek.