Cumhuriyet Bayramının 95. Yılı Selçuk’ta Kutlandı
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Selçuk’ta da düzenlenen törenlerle kutlandı. Sabah saatlerinde Kaymakamlık Makamında Kaymakamımız Sayın Ekrem İNCİ ve Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel BAKICI tarafından tebriklerin kabul edilmesi ile başlayan bayram kutlamaları, tören alanında devam etti.
Selçuk Şehit Ömer Halis Demir Tören alanında ki törene Kaymakamımız Ekrem İNCİ, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Cumhuruyet Başsavcısı Olcay Aslan, Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener, İlçe Jandarma Komutan Vekili Ömer Eşit, Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli, Daire Amirleri, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Gaziler, köy ve mahalle muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende öğrenciler tarafından tören alanına koşarak getirilen Atatürk resmi ve Türk Bayrağı Kaymakamımıza teslim edildi. Sayın Kaymakamımız günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. "Eşsiz bir zafer üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır. Devraldığımız bu değerli mirası her geçen gün daha da güçlendirerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler ötesine taşımaya kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti 95 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş bilhassa son dönemdeki atılımlarla dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmıştır” dedi.
Konuşmasında Türkiye’nin 15 Temmuz’da dünya ülkelerine örnek olacak bir mücadele sergileyerek demokrasini ve bağımsızlığını koruduğunu belirten İnci konuşmasında öğrencilere seslenerek; “ Sizler bizim açımızdan çok değerlisiniz. Geleceğin Mustafa Kemalleri, Cumhurbaşkanları, Başbakanları, Bilim insanları, Hakimleri, Öğretmenleri sizlerin arasından çıkacaktır. Bilgi tüketen toplumdan bilgi üreten topluma sizlerin sayesinde geçeceğiz. Dolayısıyla sizlerden beklentilerimiz çok büyüktür. Cumhuriyetimiz sizlerin sayesinde ilelebet payidar olacaktır
” dedi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Selçuk’taki okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.Selçuk’ta eğitim veren okulların öğrencileri tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudular.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri şiirlerin okunmasıyla, Selçuk Şahabettin Dede Halkeğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin halkoyunu gösterisi, Sezen spor okulu ve Zuhal Fitnes cimnastik okulunun gösterileri ile devam etti. Selçuk’taki okullar, gaziler, meslek odaları, belediye ekipmanları, Polis ve Jandarma oto ve motorsikletleri ve esnafların katıldığı resmi geçit’ten sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sona erdi. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri akşam kortej yürüyüşü, fener alayı ve Pazaryerinde ki konserle sona erecek.