Cumhuriyet Bayramının 94. Yılı  Selçuk’ta Kutlandı 29 Ekim 2017

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Selçuk’ta da düzenlenen törenlerle kutlandı. Sabah saatlerinde Kaymakamlık Makamında  Selçuk Kaymakamı Sayın Ayhan Boyacı, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı ve Cumhuruyet Başsavcısı Gökhan Emre Albay tarafından tebriklerin kabul edilmesi ile başlayan bayram kutlamaları, tören alanında devam etti.

            Selçuk Şehit Ömer Halis Demir Tören alanında ki törene Selçuk Kaymakamı Sayın Ayhan Boyacı, eşi Havva Boyacı, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Cumhuruyet Başsavcısı Gökhan Emre Albay, Emniyet Müdürü Adem Köpük, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Alptuğ Aydınlı, Milli Eğitim Müdürü Metin Ender Karabulut, Daire Amirleri, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Gaziler, köy ve mahalle muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende öğrenciler tarafından tören alanına koşarak getirilen Atatürk resmi ve Türk Bayrağı Selçuk Kaymakamı Sayın Ayhan Boyacı’ya teslim edildi.  Sayın Kaymakam günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Boyacı; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları o çok güvendiği milletiyle birlikte bu zaferi kazandıktan sonra mevcut rejimler içerisinde en önemlisi olan cumhuriyeti kurdular. Büyük Atamızın bizlere armağan edip bıraktığı cumhuriyetimizin üzerinden 94 yıl geçti. Nice 94 yıllar geçecek. Büyük atamızın bizlere dediği gibi, “Benim naçiz vücudum elbet bit gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözleriyle bizlere emanet edilen cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi. Sayın Kaymakam “Cumhuriyetin kazandırdıkları sayesinde bugün bütün dünyada takdirle karşılanan bir ülkeyiz, Afrikanın neredeyse tamamına kalkınma hamlelerinde maddi manevi öncülük ediyoruz, daha yakın zamanda Somalide meydana gelen olaylarda anında yardıma koştu çare oldu. Bunlar hep Büyük Atamızın armağan ettiği Cumhuriyet Türkiyesinin imkanlarıyla oluyor. Bütün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde işadamlarımız faaliyet gösteriyor, Türk malları dünyanın her tarafında rağbet görüyor. Sevgili gençler tarihimizi iyi okuyalım nerelerden geldiğimizi unutmayalım, hedefleriniz daima yüksek en yüksekte olsun. Derslerinize günü gününe çalışın, öğretmenlerinizi iyi dinleyin ve öğrendiklerinizi hayatınıza uygulayın. Değerli Anneler Babalar bu yavrular sizin, bizim, devletin yavruları hep beraber onlara sahip çıkalım.   Gelecek de Türkiye, siz gençlerin omuzlarınızda yükselecek. Bu vesileyle gelmiş geçmiş tüm Şehitlerimizi minnet, şükran ve duayla anıyorum, 15 Temmuz Demokrasi şehidi ve gazilerimizi yine minnetle anıyorum. Bu güzel mekana adını verdiğimiz Ömer Halis Demir Şehidimizi rahmetle şükranla anıyoruz, değerli ailesine uzun ömürler diliyoruz. Çanakkale Şehitlerimizi başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyoruz. Buradan Selçuk Halkı olarak Cumhurbaşkanımıza en derin sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

            29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Selçuk’taki okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. . Selçuk’ta eğitim veren okulların öğrencileri tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okudular. Zeytinköy Mahallemizde oturan 86 yaşındaki Halit Köse isimli yaşlı vatandaşın okuduğu İstiklal Marşı duygulu anlar yaşanmasına vesile oldu, büyük takdir topladı ve vatandaşlar dakikalarca alkışladı. 160 kadar bisikletli genç başlarında spor ve bisiklet meraklısı Onur Pınar  kardeşimiz başkanlığında Cumhuriyet Bayramı Kaymakamlık Bisiklet Turnuvasına katıldı, kutluyoruz.

            29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri şiirlerin okunmasıyla, Selçuk Şahabettin Dede Halkeğitim Merkezi  Halk Oyunları Ekibi’nin halkoyunu gösterisiyle devam etti. Selçuk’taki okullar, gaziler, meslek odaları, belediye ekipmanları, Polis ve Jandarma oto ve motorsikletleri ve esnafların katıldığı resmi geçit’ten sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sona erdi. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri akşam kortej yürüyüşü, fener alayı  ve İstasyon Meydanında ki konserle sona erecek.