Çanakkale Zaferi Selçuk’ta Coşkuyla Kutlandı
Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı ve Şehitleri Anma Günü tüm yurtta olduğu gibi Selçuk’ta da coşku, gurur ve duygulu bir atmosferde anıldı. Hava muhalefeti ve katılımın yüksek olması arzu edildiğinden Pazartesi günü yapılan kutlama programına ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlandı, Selçuk Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program ve Selçuk Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneğinde düzenlenen Mevlid  programı ile son buldu.
Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü törenleri  Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Törene protokol üyelerinin yanı sıra gaziler, belediye çalışanları ve siyasi parti üyeleri, öğretmen ve öğrenciler de katıldı. Protokol sırasına göre çelenklerin sunulmasından sonra şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve  İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Selçuk Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahrettin Eren günün anlam ve önemine ilişkin  bir konuşma yaptı.  
Fahrettin Eren yaptığı konuşmada; Çanakkale Savaşları tarihin akışını değiştiren, Türk’ün şan ve şerefini zirveye yerleştiren, vatan sevgisini, vatan duygusunu geliştiren, iman gücünü bayraklaştıran ve orada savaşanları kahramanlaştıran görkemli bir destandır. Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan, yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen büyük mücadelenin adıdır Çanakkale. Onlar ölmeleri gereken yerde en ufak bir şekilde tereddüt etmediler. Onlar ana kucaklarını, baba ocaklarını bizim için feda ettiler. Onlar yan yana, omuz omuza savaştıkları arkadaşlarına hiç sormadılar sen Kürt müsün, sen Alevi misin, sen Çerkez misin, Sen Laz mısın, sen Sünni misin diye. Bu soruyu sorsalardı bu cennet vatan olmazdı” dedi.
Çanakkale’yi diğer savaşlardan ayıran en önemli özelliğin imkansızlıkları ortadan kaldırması olduğunu belirten Eren; “Çanakkale öyle bir yer ki; yokluk varlığı yenmiştir. Maddiyat maneviyatı yenmiştir. Özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Aç karnıyla kurşun yiyen kınalı kuzular, on beşliler, Kahraman Mehmetler, cephe arkasında elleri öpülesi anneler. Bu dünya var oldukça unutulmayacaksınız. Ruhlarınız şad olsun” diyerek konuşmasını noktaladı. 
Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen çelenk sunum töreninden sonra protokol üyeleri ve gaziler Selçuk İlçe Şehitliğini ziyaret ederek dualar okudu. Selçuk İlçe Şehitliği’ne yapılan ziyaretten sonra  Selçuk Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi tarafından Selçuk Belediyesi Efes Tiyatro Salonu’nda hazırlanan programa geçildi. Program çerçevesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra  günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli yaptı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli yaptığı konuşmasında “Çanakkale Zaferinin 103. Yıl dönümünde vatanın dört bir köşesinde şehit düşen, yaralanıp gazi olan ve kanıyla, canıyla bu aziz vatanı kurtararak bize emanet bırakan tüm kahramanlarımızı, şehitlerimizi, rahmetle, minnetle ve şükranla andıklarını belirtti. "Mehmetçiğin gözünü kırpmayarak geçirdiği geceler hatrına, gözümüzün nurunu kitaplara akıtacağız. Alnımızın terini toprağa, kitaba, kaleme akıtacağız. Çanakkalede şehadet şerbeti içen şehitlerimiz hatrına durmak bilmeden, bu ülkeyi, bu milleti bir adım daha ileri götürmek için çalışacağız. Unutmayın ki şehidin kanına sadece ilimle uğraşanın mürekkebi eşittir" dedi.
 Selçuk Kaymakam Vekili Sayın Erol Türkmen’de yaptığı konuşmasında; “Atalarımızın yaşadıkları olaylardan dersler, mesajlar çıkarmamız lazım. Çanakkale de 250 binden fazla şehit verilmiş, onun anlamını anlayabilirsek, onların bu topraklar için canlarını feda etmelerinin bir anlamı olacaktır. Değerli gençler zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal Japonların eğitim sistemine hayranlık duymaktaydı, bununla ilgili japon yetkililere bu konuyu sorduğunda Japonyanın Eğitim Bakanı diyor ki Biz çocuklarımıza önce bir ruh veririz. Onlara Hiroşima ve Nagazaki de ki atalarımızın yaşadığı büyük felaketi anlatır ve gösteriririz. İşte bizim içinde Çanakkale böyledir. Gençlerimize Çanakkaleyi iyi anlatmamız lazım. Çanakkaleyi anlatamazsak gençlerimiz o ruhu kavrayamazsa aynı felakelerin başımıza gelmesini önleyemeyiz. Bunu anlatabildiğimiz zaman Çanakkale savaşını kazandık demektir. Gençlere tavsiyem Milli mücedeleyi iyi okusunlar anlasınlar. Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Onların saygıdeğer hatıraları önünde eğiliyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Selçuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çanakkale Şehitleri” konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.
Selçuk Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi Öğrencilerinin hazırladığı tiyatro, hikayeler ve türkülerden oluşan “Pervaneler ve Ateş” Oratoryo gösterisi başta protokol üyeleri olmak üzere tüm izleyenlerden büyük alkış aldı. Gösteri izleyenleri derinden etkileyerek, duygulu anlar yaşattı.
Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü ile ilgili etkinlik Selçuk  Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde düzenlenen Mevlid programı ve okunan dualarla sona erdi.