36. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali Pamucak Güreş Arenası’nda Yapıldı

36. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’ne AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Enerji Komisyonu İkinci Başkanı Necip Kalkan, İzmir Vali Yardımcısı ve Selçuk Kaymakam Vekili  Erol Türkmen, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Selçuk Cumhuriyet Savcısı Gökhan Emre Albay, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan,  Selçuk İlçe Emniyet Müdürü Adem Köpük, Selçuk İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Alptuğ Aydınlı, Selçuk Eski Kaymakamı Ayhan Boyacı ve eşi Havva Boyacı,  Merhum Adnan Menderes’in torunu Adnan Menderes de katıldı. 

Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olarak kabul edilen Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’nde 136 deve güreşti. Cazgırlar Halil Coşkun ve Murat Arabacı bu yıl da manileri ve sunumlarıyla güreşe renk kattı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen güreş severlerin doldurduğu alanda Aydın, İzmir, Balıkesir, Denizli, Çanakkale’den gelen develer güreşti.

36. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’nde açılış konuşması yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; Afrin’de başlayan Zeytin dalı Operasyonu’nun önemine değinerek sözlerine başladı. Başkan Bakıcı; “ Allah silahlı kuvvetlerimize güç versin, onları muzaffer kılsın. Allah Türk milletine zeval vermesin. II. Uluslararası Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Sempozyumumuz’u dün bitirdik. Bu sempozyumun amacı deve güreşlerimizin adını UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası Listesi’ne yazdırmaktır. Sempozyuma katılan akademisyenler de aramızda bulunuyor. Ben 36. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’ne katkılarından dolayı Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Dernek Başkanı Mustafa Yavuz ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra güreşlerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, 36. Selçuk Efes Deve Güreşleri festivalimiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise yaptığı konuşmada Türk halkının gönlünün her zaman ordusuyla bir olduğunu belirterek; “ Şu anda Afrin’de ülkemize karşı uygulanmaya çalışılan operasyonda bir mücadele içerisinde olan kahramanlarımızın, askerlerimizin Allah yardımcıları olsun. Bizler bugün burada bu güreş için buluşmuş olsak da; da aklımız, kalbimiz onlarla beraber. Seksen milyonun duası onlarla beraber” dedi. Deve güreşleri bu yörenin yıllardır süren bir geleneğidir. Bu geleneği gelecek nesillere iletmekle mükellefiz. Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olarak bilinen deve güreşlerinin 36. sını düzenlediğimiz güreşlerin uzun yıllar devamını Allah’tan diliyorum. İyi Seyirler diliyorum” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra  güreş duası yapılmasıyla Pamucak’ta güreş heyecanı başladı. Çatım listesine göre güreşen develerin mücadelesi renkli görüntüler oluşturdu. 7. Altın Havan En Süslü Deve Yarışması’nın kazananı Kanka ile Kara Şeytan’ın güreşi büyük ilgi gördü. Gün boyu coşkuyla süren etkinlik de güreş severler piknik yaparak; davul zurna eşliğinde keyifli vakit geçirdiler.