Törene Selçuk Kaymakamı Sayın Ayhan Boyacı, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mustafa Alptuğ Aydınlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Ender Karabulut, Yazı İşleri Müdürü Mehmet Veysel Badem, kurum müdürleri, siyasi parti Başkan ve temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.
Kutlamalara saat 09:00’ da Atatürk Anıtına Çelenk sunulması ile başlandı. Saygı duruşu, istiklal marşının ardından  günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Fahrettin Eren yaptı. Daha sonra İlçe Mezarlığında bulunan şehitliğe geçildi, şehit mezarlarına çiçekler konuldu ve Müftülük görevlisi eşliğinde Aziz Şehitlerimizin ruhuna dualar okundu
             Selçuk Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  Efes Tiyatro Salonunda icra edeceği program için buraya geçildi. Burada yapılan törende ilk önce Aziz Şehitlerimiz için Saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  18 Mart Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü  sebebiyle düzenlediği yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
           Günün anlam ve önemine binaen konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Özer Baki Şimşek’in yaptı daha sonra Selçuk Kaymakamı Sayın Ayhan Boyacı bir konuşma yaptı. Sayın Kaymakam yaptığı konuşmasında;   
            “Değerli konuklar, öğretmenler, sevgili öğrenciler. Bu gün Türk tarihinin çok önemli zaferlerinden bir tanesini kutluyoruz. Çanakkale Türk tarihinde sadece kazandığımız bir savaş değil, bir dönüm noktasıdır. Bazı kaynakları göre 250 bin, bazı kaynaklara göre ise daha çok şehit verdiğimiz bir savaştır Elbette Çanakkale’nin öncesi var. Bu ülkede ve topraklarda yaşayan insanlar, yüz binlerce gencini, Kafkas Cephesinde,  Yemende, Filistin’de, Suriye’de, Balkanlarda şehit vermiştir. Ancak bütün bunların içerisinde Çanakkale dönüm noktası oldu. Çünkü savaşlarda yorulmuş ve gençlerini tamamen yitirmeye başlamış millet, son bir hamle ile bütün varını, malını, imkan ve kabiliyetini Çanakkale de ortaya koymuştur. Yüce Türk milleti vatan, millet ve bayrak sevgisiyle namusunu vatanını korurken, bizimle hiçbir düşmanlığı olmayan varlıklarından bile haberdar olmadığımız insanları bu sömürgeci devletler öne sürerek bize saldırtmışlardır. Kendisini tarihten ve bu topraklardan silmek isteyenlere Türk milleti savaşta dahi olsa insan haklarının en güzel örneklerini göstererek, insanlık dersi vermiş savaştığı milletlere kendisini hayran bırakmıştır. Kahraman Türk Milleti birlik ve beraberlik içinde vatanını işgal ettirmemiştir. Ben bu savaşta hayatını bizim için, gelecek nesiller için ortaya koyan, canlarını  feda eden aziz şehitlerimizi, başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Mehmet Akif’ in söylediği gibi bir daha İstiklal Marşımızı yazmak mecburiyetinde kalmamamızı diliyorum. Hepinize en içten duygularımı, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Çanakkale Zaferinin kutlu olmasını diliyorum, Saygılarımla.” dedi.
Daha sonra Selçuk Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin  hazırladığı “Hey onbeşli, Tokat yolları taşlı” adlı hikaye canlandırması, “18 mart Çanakkale “Orataryosu ve “Karanlıklar Ordusu” adlı tiyatro oyunu ile sona erdi.                                                                                                                                         
               
       İLÇEMİZDEN GÖRÜNTÜLER