1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü Kutlandı
1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü Efes Tiyatro salonunda Selçuk Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından yapılan programla kutlandı.Programa Kaymakamımız Sayın Ekrem İnci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cezayir Bilekli, İlçe Müftüsü Hasan Kırkan,Siyasi parti başkanları, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatih Vural, çalışırken hayata veda işçilerimizin ruhları için Kur´an-ı Kerimden ayetler tilavet etti.1 Mayıs Emek ve dayanışma günü tarihçesi Abdullah Açış tarafından seslendirildi. Akabinde sinevizyon gösterisi yapıldı.Öğrenciler tarafından 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma programının anlam ve önemini anlatan şiirler okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma Selçuk Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Muhammet Emin Aktaş tarafından yapıldı "İnsan, Şahsiyetini oluşturabilmesi, insanca bir hayat"sürebilmesi için çalışmak zorundadır. Bu mecburiyeti Milli şairimiz Mehmet Akif şöyle dile getirir. Bekayı hak tanıyan,say´i bir vazife bilir çalış, çalış ki beka sa´y olursa hak
edilir. Kutsal kitabımızda "Hakikaten insan için kendi çalışmasından başkası yok. Onun çalışması değerlendirilecek. Bu çalışmasından sonra en değerli ücret ile ödüllendirilecektir" cümleleri ile konuşmasını bitirdi.
Kaymakamımız Sayın Ekrem İnci günün ve anlamını belirten konuşmasında "1 Mayıs işçilerimiz ve emekçilerimiz açısından son derece önemli bir gün. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1 Mayıs kutlanmaktadır. Tabi bu yüzyıllarca işçi haklarının hem hukuki olarak, hem insan hakları olarak emeklerinin zayi olmaması, geleceklerinin korunması anlamında önem arz etmektedir. İşçilerin hakları tamamen verilmesi lazım, işçilerimizin alın teri kurumadan ücretlerinin ödenmesi lazım. Ülkemizde de kanuni olarak, hukuki olarak işçilerimize tüm hakları verilmiş. Devletimiz tarafından da mecliste alınan kararla 2009 yılından itibaren 1 Mayıs tatil ilan edilmiştir. Çalışmak çok önemlidir.Öğrencilerimiz var burada, sizlerde bir emek veriyorsunuz. Aileniz, ilçeniz, iliniz,vatanınız ve dünya için bir emek veriyorsunuz. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Ülke olarak bilgi tüketen değil bilgi üreten bir toplum olmak zorundayız, bunun içinde çok çalışmalıyız" cümleleri ile konuşmasını tamamladı.
Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından yapılan 1 Mayıs Emek Ve Dayanışma Günü İzmir il programı 1 Mayıslarda barışın, huzurun olması temennileri ile son buldu.